خطرات چاقی مادر در دوران بارداری

چاقی و اضافه وزن در بارداری می تواند خطر بروز عوارض را برای مادر و جنین افزایش دهد. هر چقدر BMI مادر بیشتر باشد، خطرات و عوارض بارداری نیز افزایش می یابند. این عوارض شامل:

سقط جنین: ریسک کلی سقط جنین زیر ۱۲ هفته، ۲۰ درصد (یک سقط جنین از هر ۵ بارداری) می باشد. در صورتی که BMI مادر بیش از ۳۰ باشد این احتمال به ۲۵ درصد( یک سقط از هر ۴ بارداری) نیز می رسد.

دیابت بارداری: احتمال دیابت بارداری در مادرانی که BMI آنها ۳۰ یا بالاتر می باشد، ۳ برابر دیگر افراد است.

فشار خون بالا و مسمومیت حاملگی (پره اکلامپسی): اگر BMI مادر در اوایل بارداری بیش از ۳۵ باشد، احتمال مسمومیت حاملگی وی دو برابر سایرین خواهد شد.

لختگی خون: همه خانم های بارداری در خطر لختگی خون هستند اما این احتمال در مادرانی که BMI آنها بیش از ۳۰ باشد به طور جدی افزایش می یابد.

ممکن است طی زایمان شانه جنین گیر کند. ( در برخی موارد به آن دیستوشی (سخت زایی) شانه می گویند.)

خونریزی شدید پس از زایمان

داشتن جنینی بیش از ۴ کیلوگرم. احتمال این امر برای خانم های با BMI 20 تا ۳۰ در حدود ۷ درصد و برای خانم هایی با BMI بالاتر از ۳۰ چهارده درصد خواهد بود.

همچنین احتمال نیاز مادران چاق به ابزار های کمکی در زایمان طبیعی و یا سزارین اورژانسی بسیار بیشتر از سایرین می باشد.

خطرات چاقی مادر برای جنین در دوران بارداری

مشکلاتی که ممکن است چاقی و بارداری برای جنین به وجود بیاورد شامل زایمان زودرس، مرده به دنیا آمدن جنین می باشد. (این احتمال برای مادران با BMI بالای ۳۰ یک درصد و برای سایرین ۰.۵ درصد می باشد.)
همچنین جنین امکان داشتن نواقصی از جمله مهره شکاف دار را خواهد داشت. به طور کلی در حدود یک هزارم نوزادان در انگلستان با اختلال مهره شکاف دار به دنیا می آیند. اگر BMI شما بالای ۴۰ باشد این احتمال ۳ برابر خواهد شد. این مشکلات ممکن است در هر بارداری پیش بیاید حال اگر وزن مادر بالا باشد این احتمالات افزایش پیدا می کنند. با این وجود اکثر خانم های چاق معمولا نوزادی سالم به دنیا می آورند.

اقداماتی برای داشتن حاملگی امن و جنینی سالم

در دوران حاملگی بهتر است برای محافظت از خود و جنین اقدامات زیر را انجام دهید.

مراقبت ها وچکاپ های دوران بارداری را جدی بگیرید. انجام این چکاپ ها برای اطمینان از حال مادر و جنین ضروری است به همین دلیل حتی اگر احساس می کنید همه چیز خوب پیش می رود باز هم این آزمایشات را پشت گوش نیاندازید.

درباره میزان استاندارد و مناسب افزایش وزن در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

غذای سالم بخورید. از پزشک یا مشاور تغذیه خود بخواهید تا در ساختن برنامه غذایی مفید به شما کمک کنند. این برنامه باید بر اساس سن، قد، وزن و فعالیت های فیزیکی شما باشد.

رژیم لاغری نگیرید. برخی از رژیم های لاغری استاندارد نبوده و قادر به تامین تمام مواد غذایی مورد نیاز مادر و جنین نخواهند بود. بنابراین سعی نکنید که در طول بارداری وزن کم کرده یا در همان وزن سابق خود بمانید. به طور کلی داشتن روند افزایش وزن در بارداری ضروری است.

هر روز فعالیت فیزیکی داشته باشید. از پزشک خود بپرسید که چه نوع ورزش و فعالیتی می تواند برای شما مناسب باشد.

اگر وزن شما خیلی بالاست بهتر است قبل از بارداری به دنبال روشی موثر برای درمان چاقی باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    الأساسيةاتصل بنامحلاتصال
    fa_IRPersian